Netanjahu: Izrael vstoupil do nemocnice v Gaze i kvůli rukojmím

Jedním z důvodů, proč Izrael vstoupil do nemocnice Šífa v Pásmu Gazy, bylo podle premiéra Benjamina Netanjahua to, že měl silné indicie, že by tam mohla být alespoň část rukojmích. Netanjahu to sdělil v rozhovoru s televizí CBS. Žádní rukojmí se tam ale nenašli. Další americké televizi ABC zase americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že USA daly Izraeli najevo, že nemůže znovu okupovat Pásmo Gazy.

„Pokud tam byli, byli odvedeni,“ prohlásil Netanjahu o možném zadržování rukojmí v největší nemocnici v Gaze. Izrael podle něj má i další zpravodajské informace o rukojmích, považuje ale za lepší o nich teď nemluvit.

Tělo jedné unesené – pětašedesátileté ženy – izraelští vojáci našli poblíž nemocnice. Podle zdravotníků v Šífě z márnice v nemocnici odnesli mnoho dalších těl. Izraelská armáda to podle serveru listu The Times of Israel nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

Palestinští ozbrojenci do Gazy po útoku na Izrael ze 7. října zavlekli zhruba 240 lidí. Nyní se jedná o propuštění alespoň části z nich výměnou za ústupky Izraele, k nimž by mělo patřit i přerušení bojů v Gaze, na níž židovský stát v odvetě útočí.

Dočasné příměří za rukojmí

„Pokud se nám podaří dostat zpět naše rukojmí, budeme mít dočasné příměří,“ podotkl k tomu Netanjahu, podle něhož je dohoda o rukojmích blíže než před zahájením izraelské pozemní operace v úzkém pobřežním pásu, kde žije na 2,3 milionu Palestinců. Možnou dohodu nechtěl podrobněji komentovat.

Izraelský premiér v rozhovoru také poznamenal, že jeho země nechce Gazu po válce okupovat, chce ale zajistit její demilitarizaci a deradikalizaci. „Chceme mít celkovou vojenskou odpovědnost, abychom zabránili opětovnému výskytu teroru,“ nastínil.

Další okupaci pásma, které už Izrael v minulosti obsadil, odmítá i Washington. Blinken to podle svých slov řekl přímo Netanjahuovi. Zároveň připustil, že může být přechodné období, kdy „bude pro Gazu zajištěna bezpečnost“.

Šéf americké diplomacie také zdůraznil, že k trvalému míru je nutné, aby byla zajištěna politická práva Palestinců. V rozhovoru s izraelským opozičním lídrem Bennym Gancem, který nyní s Netanjahuem zasedá ve válečném kabinetu, vyzval, aby Izrael naléhavě přijal opatření k ukončení násilí izraelských osadníků vůči Palestincům na Západním břehu. Toto území, na němž má v budoucnu vzniknout palestinský stát, Izrael od roku 1967 vojensky okupuje.

Útok palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael si vyžádal na 1200 životů, hlavně civilistů. Izraelská odveta připravila podle palestinských úřadů, které Hamás ovládá, o život přes 11 500 lidí, přibližně 4 700 z nich byly údajně děti. Údaje ovšem nelze ve válečném konfliktu nezávisle ověřit. 

Netanjahu zdůraznil, že se Izrael snaží počet civilních obětí minimalizovat, je ale bohužel neúspěšný. Důvodem je podle něj i to, že Hamásu na životech Palestinců nezáleží.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *