O kolik si říct na pohovoru i po něm?

Plat či mzda je jedním z nejdůležitějších faktorů, který při hledání nové práce zvažujeme. Nicméně, ne každý ví, jak si vypočítat, kolik peněz potřebuje na život a volný čas. V tomto článku se zaměříme na to, jak si vypočítat své náklady a jak se na pohovoru i po něm domluvit na adekvátní finanční odměně. Také se podíváme na to, jak se pohybují platy/mzdy některých profesí v ČR.

Vezměte do ruky tužku a papír

Prvním krokem k vypočítání svých nákladů je zaznamenat své pravidelné výdaje. Patří sem nájem nebo hypotéka, strava, doprava, energie a podobně. Poté zvažte nepravidelné výdaje, jako jsou dovolená, návštěvy lékaře nebo nákupy oblečení. Pokud máte dluhy nebo úvěry, nezapomeňte je také zahrnout do výpočtu.

Dalším faktorem, který byste měli zvážit, je váš volný čas a zájmy. Pokud rádi cestujete, sportujete nebo se věnujete nějakému koníčku, určitě byste měli mít na tyto aktivity dostatek financí. Také byste měli brát v úvahu své dlouhodobé cíle, jako je například koupě bytu nebo založení rodiny.

Jak se pohybují platy/mzdy v ČR?

Když máte jasnou představu o svých nákladech, můžete se zaměřit na výši platu/mzdy. Pokud hledáte novou práci, je důležité vědět, jak se pohybuje finanční odměna ve vaší profesní oblasti. Podle průzkumu platu a odměn na rok 2021, který zpracovává agentura LMC, se platy v České republice pohybují od 22 000 Kč do 85 000 Kč hrubého měsíčně.

Za nejlépe placené povolání se stále považuje lékař, jehož průměrná hrubá mzda se pohybuje kolem 95 000 Kč měsíčně. Vynikající platy ale dostávají také manažeři (průměrně 69 000 Kč hrubého měsíčně) a IT specialisté (průměrně 53 000 Kč hrubého měsíčně).

Plat/mzda ale nemusí být vše

Výše platu/mzdy je často tím rozhodujícím faktorem při výběru zaměstnání. Proto byste měli být pečliví při stanovení svého požadavku a měli byste zohlednit všechny faktory, jako jsou vaše potřeby na živobytí, volný čas a další náklady. Pokud se na pohovoru nedohodnete na požadavcích na plat/mzdu, nezoufejte. Máte-li pocit, že jste udělali dobrou prezentaci a výběrové řízení se jeví jako zajímavé, existuje šance, že vám budou nabídnuty další výhody, které mohou vynahradit nižší plat. Mezi ty nejčastější patří příspěvek na stravování, penzijní spoření či životní pojištění.

Statistiky jsou fajn, ale berte je s rezervou

Celkově platy/mzdy v České republice se různí podle odvětví, pozice a pracovních zkušeností. Existuje řada zdrojů, kde lze najít průměrné platy jednotlivých profesí, jako například web www.nsp.cz nebo statistický úřad ČR. Je ale důležité mít na paměti, že tyto statistiky ukazují průměrné platy, které mohou být výrazně ovlivněny místem, kde člověk pracuje, a jeho pracovními zkušenostmi. Proto se vždy snažte být co nejvíce informovaní o platových podmínkách v oboru, ve kterém se chcete uplatnit.

Ta nejsladší rekvalifikace? Staňte se cukrářem/cukrářkou pro výrobu zákusků a dortů

Read More 

​Kvalifikace a živnosti, absolvent, absolventi, pohovor, pracovní pozice, profese, trh práce, zaměstnanci, zaměstnanec 

Zdroj: Vzdělávání a práce 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *