Bouře Ciarán zasáhla Toskánsko. Příval vody odnášel auta, zemřeli nejméně tři lidé

Prudké bouře a deště si v Toskánsku v centrální části Itálie v noci na pátek vyžádaly nejméně tři oběti na životech a několik dalších lidí utrpělo zranění. Informoval o tom ráno podle agentury DPA předseda regionální vlády Eugenio Giani. Podle agentury AP se do Itálie v noci přesunula bouře Ciarán, která se předtím pohybovala hlavně nad zeměmi západní Evropy, Německem či Španělskem a vyžádala si tam nejméně sedm mrtvých. Dohromady tak počet obětí bouře Ciarán vzrostl na deset.

Mezi oběťmi v Toskánsku jsou 85letý muž, který byl nalezen mrtvý v zaplaveném přízemí svého domu poblíž města Prato severně od Florencie, a 84letá žena, která zemřela ve stejné oblasti, když se pokoušela dostat vodu ze svého domu. Třetí oběť je hlášena z Livorna. Kromě toho jsou v Toskánsku tři lidé pohřešovaní.

Zvlášť silně byla zasažena provincie Prato na severu turisty vyhledávaného regionu. „Ještě nikdy jsme nezaznamenali během tak mála minut tolik deště,“ napsal na síti X Giani, který zároveň v regionu vyhlásil stav nouze.

Hasiči v Toskánsku vyrazili k více než tisícovce zásahů. Kromě toho se ocitlo více než 40 tisíc domácností v oblasti bez proudu. Místní řeka Bisenzio se vylila z břehů a voda zaplavila několik obcí. Na videích na sociálních sítích je vidět, jak v obci Campi Bisenzio masy vody na ulici odnášejí automobily.

Části dálnice A11 byly uzavřeny. Doprava byla v Toskánsku narušena také na železnici, uzavřeny byly některé školy. V Pise a Mugellu proudy vody pronikly i do nemocnic. Úřady už ve čtvrtek večer vyzvaly lidi, aby neopouštěli své domovy.

Zasažen byl také region Benátska, odkud je hlášen jeden pohřešovaný hasič. Úřady varují, že bouře nyní míří na jih Itálie.

Bouře zasáhla i další země

Kvůli bouři byly v noci na pátek uzavřeny také mnohé silnice ve spolkové zemi Korutany na jihu Rakouska. Podle agentury APA bylo ráno na 1600 domácností bez elektrického proudu. Ve vesnici Berg im Drautal zasáhl sesuv půdy obytný dům, ale nikdo nebyl zraněn. V obci Feistritz im Rosental nedaleko Klagenfurtu bylo poničeno pět automobilů, když vyvrácené stromy spadly na parkoviště.

Ve Francii bylo v pátek ráno podle DPA bez elektřiny ještě více než půl milionu domácností. Nejhůře zasaženy jsou regiony Bretaně a Normandie, kde ve čtvrtek nárazy větru dosahovaly rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Vyvrácené stromy tu nadále blokují železniční tratě a trolejové vedení. V pátek se ve Francii i jinde v Evropě uklízí po orkánu.

Ve Francii by podle listu Le Parisien mohly celkové škody vyšplhat na 370 až 480 milionů eur (zhruba devět až 12 miliard korun).

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *