Do pondělní stávky se podle odhadu odborů zapojí více než šedesát procent škol

Podle aktuálních odhadů odborů se do pondělní stávky zapojí přes šedesát procent základních, středních i mateřských škol v Česku, informovala ve čtvrtek mluvčí školských odborů Jana Kašparová. Školy se do stávky zapojí v různé míře, některé budou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném provozu.

„Aktuální odhad ZŠ, SŠ i MŠ je přes šedesát procent,“ sdělila odpoledne Kašparová. Odbory chystanou stávkou usilují mimo jiné o více peněz pro školství.

Odbory kritizují také to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků ve školství – tedy například kuchařů, hospodářů a ekonomů škol, školních psychologů či IT pracovníků. Zároveň se jim nelíbí návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financované ze státního rozpočtu. To podle nich způsobí omezení dělených hodin a povede ke zhoršení kvality výuky.

V Česku je podle ročenky ministerstva školství celkem přes 4200 základních, téměř 1300 středních a asi 5400 mateřských škol. Většinu základních škol zřizují obce, zhruba 300 škol je soukromých a necelých 50 zřizují církve.

Obce zřizují i většinu mateřských škol, soukromých je přes 400 a církevních 50. U středních škol platí, že je většinou zřizovatelem kraj. V Česku je asi 300 soukromých středních škol a necelých 50 církevních. Některé školy zřizuje i ministerstvo školství či další resorty.

Požadavky regionálního školství symbolicky podporuje celý vysokoškolský odborový svaz. Hodinovou výstražnou stávku podpoří podle předsedy Vysokoškolského odborového svazu (VOS) Petra Baierla požadavky i třinácti fakult vysokých škol, mezi nimi například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Stávkovat budou členové stávkového výboru a blíže neurčený počet dalších zaměstnanců.

Podpořit stávku navrhuje i stávkový výbor Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, vyplývá to z e-mailu studentům, který má ČTK k dispozici. O zapojení a jeho formě si budou rozhodovat vyučující sami.

Seznam a mapu škol zapojených do pondělního protestu průběžně aktualizuje Učitelská platforma, sdružení učitelů a učitelek z mateřských, základních, středních, základních uměleckých a vyšších odborných škol:

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *