Dronových útoků v Rusku přibývá, pro protivzdušnou obranu jsou oříškem

Útoky dronů na ruská letiště v týlu Ruské federace jsou téměř jistě prováděny z ruského území, konstatuje britská rozvědka. Bezpilotní letouny zasáhly od května do srpna letošního roku sedmnáct ruských regionů během více než pěti set útoků a tento trend bude podle vojenských expertů pokračovat. Ruská protivzdušná obrana je dle analýz téměř bezbranná, což Ukrajince ještě více motivuje ve výrobě vlastních dronů.

„Vzhledem k omezenému dosahu dronů byly útoky na leteckou základnu Kresty u města Pskov téměř jistě zahájeny z Ruska,“ napsalo ve svodce britské ministerstvo obrany na základě informací rozvědky v analýze nedávného ataku a upozornilo na prohlášení Michaila Vedernikova, guvernéra Pskovské oblasti Ruské federace, který nařídil vytvoření „dobrovolných bezpečnostních oddílů“, aby se zabránilo dalším útokům.

Na letecké základně Kresty se mimo jiné nacházejí nákladní letouny IL-76 a dva z nich byly 29. srpna po útoku dronů poškozeny.

Do zmíněných protidronových oddílů se doposud přihlásilo asi osm stovek lidí. Podle britské rozvědky mají být rozděleni do skupin po padesáti, které budou hlídkovat v pohraničních oblastech, důležitých infrastrukturních zařízeních a letištích.

Britové se domnívají, že tyto skupiny dobrovolníků budou pravděpodobně plnit funkci jakýchsi odstrašujících prostředků a že poskytnou Rusům určitou míru ochrany před možným vypuštěním dronů v blízkosti letišť.

Sestřelit bezpilotní letouny ručními zbraněmi je ale velmi obtížné. Rusové budou i nadále potřebovat plnohodnotné systémy protivzdušné obrany s radary, aby zaměřovali cíle a chránili svá vlastní zařízení. Britská rozvědka v tomto kontextu poukazuje na skutečnost, že zapojení „dobrovolných bezpečnostních oddílů“ naznačuje nedostatek vyškoleného personálu.

Více než pět set dronových útoků v Rusku

Fakt, že vojenských operací na ruském území přibývá, je neoddiskutovatelný. Podle serveru nemoskva.net zasáhly drony od května do srpna letošního roku sedmnáct ruských regionů. Ve statistice je zahrnut i Moskvou okupovaný ukrajinský poloostrov Krym, přestože ho za součást Ruska server nepovažuje.

Téměř všechny zasažené regiony se nacházejí méně než tisíc kilometrů od ruských hranic s Ukrajinou, což umožňuje dronům dosáhnout na konkrétní cíle i z ukrajinského území. Od května, kdy v Kremlu hořela kopule Senátního paláce po výbuchu bezpilotního letounu, se počet útoků znásobil. Za pouhých 123 dní je podle statistik serveru nemoskva.net zmíněno 543 dronových útoků na ruském území.

Každý den, respektive každou noc, létají k cílům průměrně čtyři drony a téměř v devadesáti procentech nesou výbušniny.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *