Izraelská armáda podnikla v noci dvě stě úderů na Hamás

Izraelské obranné síly (IDF) prohlásily, že v noci na pondělí provedly v Pásmu Gazy zhruba dvě stě úderů na infrastrukturu palestinského teroristického hnutí Hamás. Podle mluvčího Dětského fondu OSN (UNICEF) bomby v Pásmu Gazy dopadají zhruba každých deset minut. Izraelská armáda v pondělí popřela zprávu listu The New York Times (NYT) z minulého týdne, podle níž předem věděla o plánech útoku Hamásu na Izrael.

Prohlášení IDF uvádí, že vojáci zničili infrastrukturu Hamásu, která se nacházela uvnitř školy v Bajt Hanúnu na severu Pásma Gazy. Podle armády palestinští ozbrojenci objekt využívali k útokům na izraelské síly. Uvnitř areálu školy armáda podle svého prohlášení našla zbraně a dva vchody do tunelů, kde její jednotky nastražily výbušniny. 

Terčem dalších úderů byla auta převážející rakety pro bojovníky Hamásu, odpaliště protitankových střel, skupina operativců Hamásu a sklad zbraní, dodala armáda. Do noční operace bylo zapojeno také námořnictvo, které zasáhlo pozorovací stanoviště Hamásu a jeho další infrastrukturu na pobřeží.

IDF oznámily, že v neděli padli další tři vojáci, čímž počet zabitých izraelských vojáků od zahájení pozemní operace v Pásmu Gazy koncem října vystoupal na 75, píše zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Celkem od útoku Hamásu 7. října na jižní Izrael přišlo o život 401 izraelských vojáků, drtivá většina z nich padla právě při prvotním útoku.

Palestinské teroristické hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, zabilo při útoku na Izrael ze 7. října na 1200 lidí a přes dvě stě jich zajalo. Izrael vzápětí zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy ve snaze Hamás porazit. Podle nedělních údajů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které ovládá Hamás, zemřelo v důsledku izraelského bombardování a pozemní operace více než 15 500 lidí, převážně civilistů. Tyto informace ale není možné nezávisle ověřit.

Izraelská armáda na jihu Pásma Gazy

Do jižní části Pásma Gazy na úrovni města Chán Júnis vjely desítky izraelských tanků, vojenských vozidel, ale i buldozery, napsala agentura AFP s odvoláním na svědky. Devětapadesátiletý Amín abú Hula uvedl, že izraelská vojenská vozidla jsou ve vesnici Karára severně od Chán Júnisu. Podle 34letého Muáze Muhammada se tanky nyní pohybují také po dálnici, která spojuje severní a jižní část Pásma Gazy.

Mluvčí UNICEF James Elder v pondělí vyjádřil hluboké obavy ohledně izraelských operací v dané oblasti, kam mnoho Palestinců uteklo před bombardováním na severu. „Z nejvyšších míst zazněla opravdu silná výzva, že to, co se stalo na severu – hrůza, kterou lidé prožili – se nesmí stát na jihu,“ řekl Elder. Odhaduje, že bomby na místě padají „každých deset minut“ a nikdo nemá pocit bezpečí.

Lidé na jihu oblasti jsou přitom podle něj už vyčerpáni opakovanými útěky z míst bojů. „Když jste byli třikrát nebo čtyřikrát vysídleni kvůli bombardování, jste unavení, vyčerpaní, snažíte se udržet své děti pohromadě. Nemají kam jít,“ řekl Elder. Dodal, že do nemocnic rodiče vozí stále více dětí s hrozivými zraněnými a že bezpečno není v nemocnicích ani úkrytech.

Plány útoku Hamásu

Mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus podle BBC popřel, že by Izrael znal předem plány Hamásu na velký útok ze 7. října. „Je směšné snažit se propagovat jakoukoli konspirační teorii,“ řekl na tiskové konferenci.

Připustil ale zároveň, že „izraelská armáda (v ten den) nedokázala poskytnout, co měla, tedy ochranu a bezpečnost Izraelcům“. Až armáda porazí Hamás, provede důkladné vyšetřování, prohlásil Conricus. „Dostaneme se k jádru toho, co se stalo, jak se to stalo a jak tomu lze předejít,“ dodal.

Server NYT napsal, že izraelské bezpečnostní složky měly už od loňského roku ve svých rukou dokument popisující postup, který Hamás při útoku ze 7. října, při němž zabil nejméně 1200 lidí, skutečně použil. Izraelské bezpečnostní složky však podle zprávy NYT plán vyhodnotily jako příliš ambiciózní a mimo bojové schopnosti palestinského teroristického hnutí. 

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *