Když Hamás vyšle rakety, není se kam schovat. Útok teroristů poznamenal i opomíjené Beduíny

Mezi mrtvými po útoku teroristů z palestinské teroristické organizace Hamás jsou také Beduíni. Arabská menšina, které Jeruzalém podle jejích členů nevěnuje příliš pozornosti a ochrany, žije v oblasti u Pásma Gazy. Říjnový útok tak mnozí z nich zažili osobně, na jiné dopadl ztrátou blízkých. Mezi Beduíny jsou také hrdinové, kteří při pomoci druhým neváhali nasadit svůj život.

V šest hodin ráno 7. října probudila řidiče minibusu Youssefa Ziadnu zpráva od zákazníka s žádostí o pomoc. „Ani jsem si neopláchl obličej, ani jsem se neoblékl,“ řekl Ziadna. „Tady na jihu je to běžné,“ vysvětlil s tím, že se domníval, že jede pasažéra odvézt do bezpečí před jedním z raketových útoků Hamásu.

Když usedal za volant, netušil, k čemu se po prašných silnicích, které za léta šoférování zná do detailu, řítí. Volání o pomoc totiž přišlo z hudebního festivalu Tribe of Nova u kibucu Reim, který napadli teroristé Hamásu z nedalekého Pásma Gazy.

Když se blížil k místu, kde jen několik hodin předtím z jeho auta vystoupili zákazníci, kteří se později ocitli pod palbou Hamásu, všiml si zuřivě gestikulujícího muže. Zastavil, aby zjistil, co se děje. Jen několik okamžiků poté začaly létat kulky.

Schovaný v příkopu se rozhodl, že neotočí. „Měl jsem možnost se vrátit. Slabší člověk by se na té křižovatce možná otočil,“ řekl Ziadna. „Ale já jsem si řekl, že v žádném případě, že se vrhnu vstříc smrti, pokud to znamená, že mohu zachránit životy.“

Pod sprchou střel se mu podařilo dojet na místo festivalu k pasažérům. „Řekl jsem jim, aby jich přivedli co nejvíc,“ popsal. Do minibusu pro čtrnáct lidí se jich vsoukalo 24, cestou zachránili další pár. Za neustálé střelby, která přicházela ze země i od paraglidisty ze vzduchu, se mu podařilo ujet pryč. 

Ziadnova znalost terénu se ukázala jako klíčová – jízdou po polních cestách se vyhl místům na hlavních silnicích, kde teroristé přepadávali prchající oběti. Mikrobusem nakonec z pekla plného mrtvých těl, krve a kulek vyvedl i několik dalších řidičů, kteří jej následovali. Před teroristy zachránil tři desítky lidí.

Útoky Hamásu nepřežily dvě desítky Beduínů, další byli odvlečeni do Gazy

Youssef Ziadna, který se od té doby potýká s psychickými problémy, patří k Beduínům, arabským kočovným kmenům, jejichž příslušníci žijí zejména v izraelském městě Rahat a jeho okolí. 

Není jediným Beduínem, kterého útok teroristů na Izrael poznamenal. Osudnou sobotu a během následujících raketových útoků z Pásma Gazy jich zemřelo 21. Jednou z obětí byl i jeho 26letý synovec, kterého útočníci zavraždili ve spánku ve stanu na pláži. Další čtyři členové jeho rodiny zmizeli – byli odvlečeni do Pásma Gazy jako rukojmí spolu s dalšími obyvateli oblasti. Jejich počet je však nejasný. 

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *