Klimatičtí aktivisté poničili Braniborskou bránu a blokují dopravní tepny v Berlíně

Klimatičtí aktivisté z hnutí Poslední generace v pondělí na rušných křižovatkách a dopravních tepnách v Berlíně vytvořili přes dvacet blokád. V pohotovosti je na pět set policistů. Ti varovali řidiče, aby zachovali klid a nezasahovali sami proti demonstrantům. Už v neděli hnutí červenou a oranžovou barvou postříkalo pilíře slavné Braniborské brány. Policie kvůli tomu zadržela 14 lidí.

Aktivisté po letní přestávce obnovili v německé metropoli blokády dopravy. Chtějí tak vládu i veřejnost přinutit k rychlému skoncování se spalovacími motory a k důraznější ochraně životního prostředí.

Blokády se týkají mimo jiné velké okružní křižovatky u Vítězného sloupu nedaleko Braniborské brány. Demonstranti zastavili dopravu také na hlavních silnicích, které přivádějí a odvádějí dopravu do centra města. Doprava stojí i u někdejšího letiště Tempelhof, kde se jedna ze silničních tepen napojuje na městskou dálnici A100.

„Aktuálně je po celém městě 21 blokád. Na některých křižovatkách se zasahujícím policistům podařilo akcím zabránit, na dalších křižovatkách se již lidé k vozovce přilepili,“ uvedla ráno policie o metodách lepení se k silnicím, které aktivisté používají.

Policie rovněž sdělila, že vyčlenila k zásahům proti aktivistům na pět set policistů. „Zachovejte, prosím, klid a sami nezasahujte,“ dodala policie na sociální síti X.

Poničený symbol německé metropole

Policie v neděli zadržela 14 lidí poté, co demonstranti polili červenou a oranžovou barvou sloupy Braniborské brány, která je považována za symbol Berlína. Poškodili všech šest sloupů do výše několika metrů. Barva zasáhla dokonce i fasádu.

Berlínský primátor Kai Wegner čin aktivistů tvrdě odsoudil. „Takovými činy skupina poškozuje nejen Braniborskou bránu, ale i svobodnou debatu o klíčových tématech naší doby a budoucnosti,“ řekl.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová prohlásila, že čin hnutí Poslední generace je zavrženíhodný a že poškozuje podporu, o kterou klimatičtí aktivisté usilují.

Hnutí u Braniborské brány demonstruje pravidelně. Loni v prosinci tam i přes policejní ostrahu uřízlo špičku vánočního stromu. Aktivisté k tomu tehdy uvedli, že špička stromu odkazuje na budoucí klimatickou katastrofu, pokud lidstvo nezačne životní prostředí důsledněji chránit.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *