Kontroly na hranicích s Českem zůstanou dál, shodl se kancléř Scholz se spolkovými premiéry

Německo zachová kontroly na hranicích s Českem a dalšími státy, které obnovilo v polovině října. Podle agentury DPA se na tom během nočního jednání shodl kancléř Olaf Scholz s premiéry spolkových zemí. O konkrétní době prodloužení kontrol agentura neinformuje.

Na více než šestihodinovém jednání se politici dohodli také na novém rozdělení nákladů na žadatele o azyl či urychlení postupu azylových procedur, napsala DPA.

Německo obnovilo hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem 16. října a zároveň o dalších šest měsíců prodloužilo kontroly s Rakouskem, které byly zavedeny už v roce 2015. Ministryně vnitra Nancy Faeserová pak 25. října oznámila, že Berlín s první zmíněnou trojicí zemí kontroly prodlouží o dvacet dní. Následně se podle ní mělo zvažovat prodloužení o tři měsíce.

„Tyto kontroly vnitřních hranic zůstanou zachovány,“ píše se podle DPA v dokumentu schváleném v úterý Scholzem a lídry spolkových zemí. Kontroly nejsou plošné po celé délce hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě pomezí s Českem hlídkuje německá policie na dálnici mezi Prahou a Drážďany.

Premiéři se s kancléřem domluvili rovněž na novém financování péče o migranty. Podle Scholze je vláda v Berlíně připravena platit 7500 eur (přes 180 tisíc korun) za jednoho běžence ročně. Regiony místo paušální částky navrhovaly automatický mechanismus, který by finance ze spolkového rozpočtu na azylová řízení uvolňoval podle počtu migrantů. Podle říjnové shody premiérů to mělo být nejméně 10 500 eur (asi 257 tisíc korun) ročně. 

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *