Na Moravě stále sněží, Čechy se vzpamatovávají po sobotní kalamitě

Na Moravě a ve Slezsku stále sněží. Pro Moravskoslezský kraj a část Zlínského kraje platí ještě i výstraha na nový sníh, v Jeseníkách a Beskydech může do poledne připadnout ještě patnáct centimetrů. V Čechách se již počasí zklidnilo, ale stále trvají následky přívalů sněhu z pátku a soboty. Zejména v Jihočeském kraji přetrvávají potíže na železnici, veřejná doprava v regionu však je už mnohem pravidelnější než při sobotní kalamitě.

V Jihočeském kraji vyhlásil hejtman Martin Kuba (ODS) v sobotu kalamitní stav. Dal tím najevo, že silničáři, případně samosprávy nestíhají všude rychle uklízet sníh, kterého neustále přibývalo – od pátku do sobotního dopoledne třeba i přes půl metru. Ani v neděli ještě není vše v pořádku, i když přes noc připadly už jen dva centimetry.

Silnice jsou již sjízdné, což je vidět i na tom, že autobusy jezdí v regionu docela včas. Podle silničářů leží na vozovkách tenká sněhová vrstva. Upravují ji veškerou technikou, která je v terénu.

Horší jsou podmínky na železnici. Vesměs až do poledne jsou uzavřené některé tratě na Šumavě, konkrétně úseky z Číčenic do Prachatic, z Vimperku do Volar, z Nové Pece do Černého Kříže a trať Rybník–Lipno, a také lokálka z Tábora do Bechyně. Nahnuté stromy, jejichž pád hrozí, komplikují dopravu také mezi Českými Budějovicemi a Protivínem.

Kvůli padlým stromům se ráno zastavily vlaky také mezi Mariánskými Lázněmi a Bečovem nad Teplou a po sněžení je nesjízdná i lokálka Mladá Boleslav – Mělník. Je to trať, na které se jezdí pouze o víkendech a příští sobotu má zimní provoz zcela ustat a vlaky se vrátí až na jaře.

S následky silného sněžení se vyrovnává i Bavorsko a Rakousko, kde byly v sobotu podmínky podobné nebo ještě horší než v Česku. České dráhy proto upozornily na omezení provozu mezistátních vlaků do těchto sousedních zemí. Expresy Praha–Mnichov budou celý den končit již ve Schwandorfu, expresní vlaky Praha–Linec dojedou pouze do Českých Budějovic a mezistátní spěšné vlaky do Lince budou končit před hranicemi v Horním Dvořišti.

Ačkoliv se silné sněžení již v sobotu odpoledne přesunulo na Moravu a do Slezska, kde zatím neustalo, nedělní ráno je oproti předchozímu dni nesrovnatelně klidnější. Na Moravě žádné mimořádné železniční výluky nejsou a všechny potíže na dálnicích, které vznikaly v sobotu večer, se již podařilo vyřešit.

Silničáři v Moravskoslezském kraji nicméně upozorňují na kluzké vozovky. Sníh leží i na dálnicích D1, D56 i D48. Sjízdné jsou pouze s velkou opatrností. Na silnici I/11 v Jablunkovském průsmyku se objevují sněhové jazyky, stále platí obvyklá zimní uzavírka silnice I/56 pro kamiony u přehrady Šance.

V Olomouckém kraji, kde na Jesenicku přes připadlo kolem dvaceti centimetrů sněhu, se policisté již ráno zabývali několika dopravními nehodami. V Javorníku havaroval dokonce autobus, který částečně zablokoval silnici. Silnice jsou nicméně sjízdné.

Pro Moravskoslezský kraj, Jesenicko a také severní část Zlínského kraje platí ještě výstraha na novou sněhovou pokrývku, která ve zbylých částech republiky již vypršela. Pro Jeseníky a Beskydy vydali meteorologové výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí. Napadnout podle nich může od půlnoci do nedělního poledne ještě patnáct centimetrů sněhu. Pod horami má výstraha nižší stupeň nebezpečí – dalšího nového sněhu by již mělo být méně.

Pro velkou část republiky – celou Moravu, Slezsko a část Čech zhruba na východ od Prahy – platí ale také výstraha na sněhové jazyky. Hrozí, že sníh, který v posledních dnech napadl, vítr rozfouká na silnice, výstraha platí do tří hodin odpoledne. Pro kraj Vysočina vydal Český hydrometeorologický ústav důraznější výstrahu s tím, že se mohou tvořit i závěje.

Sníh, který napadl, zatím na zemi zůstane. „Nikde tát nebude. Odpolední teploty zůstanou mezi minus 1 až minus 5 stupni, takže mrazivý den,“ avizovala meteoroložka ČT Marie Odstrčilová.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *