Na východě Česka hrozí silné bouře, v celé zemi dál platí výstraha před horkem

Na východě země hrozí od úterního odpoledne silné bouřky s přívalovým deštěm a nárazy větru. Nejintenzivnější by měly být večer, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V celém Česku dál platí výstraha před vysokými teplotami, na jihu Moravy mohou úterní maxima překročit i 34 stupňů Celsia.

Varování před bouřemi platí od 15. hodiny do půlnoci pro kraje Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský, Jihomoravský a části Vysočiny a Pardubického kraje. Bouře budou lokální. Doprovázeny budou zejména přívalovými srážkami s úhrny kolem čtyřiceti milimetrů, v menší míře kroupami do dvou centimetrů nebo nárazy větru o rychlosti až sedmdesát kilometrů za hodinu.

Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky a zatopit podchody či sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. „Bouřky budou postupovat k východu až jihovýchodu, nejintenzivnější budou pravděpodobně ve večerních hodinách. Situaci budeme sledovat a případně upřesňovat,“ uvedli meteorologové. V první polovině noci budou bouřky slábnout a od západu ubývat.

Úterní nejvyšší teploty by v celém Česku měly překročit 31 stupňů Celsia, na jižní Moravě bude ještě tepleji. Platí tam výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. ČHMÚ varuje, že taková vedra jsou vysokou zátěží pro lidský organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by proto měli omezit tělesnou zátěž, odpoledne nepobývat na přímém slunci a dodržovat pitný režim.

Od středy by měla teplotní maxima překročit 31 stupňů už pouze na jižní Moravě. „V pátek (25. 8.) čekáme přechodně opětovné zvýšení teplot a maximální teploty by mohly znovu překračovat 31 stupňů Celsia i v jiných oblastech, nicméně případnou výstrahu budeme upřesňovat až na základě nejnovějších modelových výstupů,“ dodali meteorologové.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *