Počasí o víkendu bude divoké, meteorologové varují před velmi silnými bouřkami i povodněmi

Velmi silné bouřky projdou podle meteorologů o víkendu celým Českem. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu hovoří i o prudkých přívalových deštích, kroupách a silných nárazech větru. Následně hrozí rozvodnění řek v jižních a východních Čechách, na Vysočině a na severozápadě Moravy a západě Slezska.

Výstraha na velmi silné bouřky – tedy varování s vysokým stupněm rizika – platí již od pátečního poledne pro část Čech, ve zbytku republiky bude platit od patnácti hodin. Prudké bouřky se mohou vyskytovat celou noc. V sobotu dopoledne by se sice mělo počasí zklidnit, ale odpoledne přijdou bouřky zřejmě znovu.

Do nedělních šesti hodin bude pro většinu Česka znovu platit výstraha na silné bouřky s vysokým stupněm rizika, jen v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji by mohly být poněkud mírnější. Meteorologové pro tyto regiony vydali výstrahu s nižším stupněm rizika.

V pátek a v noci na sobotu může při bouřkách spadnout kolem čtyřiceti milimetrů srážek. Nemusí ale jen pršet, hrozí, že budou padat kroupy o velikosti i přes tři centimetry. Má navíc silně foukat s nárazy o rychlosti kolem devadesáti kilometrů za hodinu.

Při dešti hrozí zatopení sklepů či podchodů, kvůli větru se můžou lámat stromy či větve, nelze vyloučit výpadky elektřiny, meteorologové varovali i před možným poraněním bleskem.

V sobotu a v noci na neděli mají být – kromě severu a severovýchodu Čech – srážky ještě vydatnější, meteorologové očekávají padesátimilimetrové úhrny. Některými místy ale může přejít více bouřek, v tom případě by mohlo napršet přes sedmdesát milimetrů.

Proto vydal ČHMÚ i výstrahu na povodně. Hladiny řek by ale neměly vystoupat výše než na první stupeň povodňové aktivity. Povodňová výstraha bude platit od sobotních osmnácti hodin a pak celou neděli. Týká se celého Jihočeského kraje, téměř celého Kraje Vysočina a Pardubického kraje, východu a severu Královéhradeckého kraje, severu Olomouckého kraje a částečně Plzeňského a Jihomoravského kraje.

Silné bouřky by se podle předpokladu meteorologů mohly objevit znovu i v neděli odpoledne, výstrahu ale teprve vydají.

Do pátečního odpoledne naopak ještě platí výstraha na vysoké a na jihu Moravy i velmi vysoké teploty s maximy přes jednatřicet stupňů Celsia a na jihu Moravy přes čtyřiatřicet stupňů. Do půlnoci zůstane v platnosti i varování před rizikem požárů, které je vydáno zhruba pro západní dvě třetiny Čech.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *