Polsko koupí 486 raketometů HIMARS. Nyní jich má osmnáct

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak se zástupci americké vlády podepsal smlouvu o nákupu 486 raketometů HIMARS, informují polská média. V minulosti polská armáda získala osmnáct těchto salvových raketometů, které se osvědčily na Ukrajině v boji proti ruským invazním jednotkám.

Poláci podle Blaszczaka počítají s tím, že dodávky raketometů začnou koncem roku 2025. V nejbližších dvou letech bude polská armáda pracovat na tom, aby je integrovala se systémy, které už má ve výzbroji. Nákup raketometů posílí schopnost polské armády odstrašovat potenciálního agresora, řekl Blaszczak.

„Do dvou let bude mít polská armáda nejsilnější pozemní síly a jednou z jejich nejvýznamnějších složek bude raketové dělostřelectvo,“ tvrdí šéf polského ministerstva obrany.

Polsko plánuje, že raketomety HIMARS budou osazeny na podvozcích Jelcz a budou integrovány do systémů pro řízení palby dělostřelectva TOPAZ.

Portál gazeta.pl píše, že Polsko si loni objednalo také raketomety v Jižní Koreji, jde o typ Chunmoo. První kus do Polska dorazil minulý měsíc a armáda ho osadila na podvozku Jelcz.

Polsko v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu výrazně posílilo výdaje na obranu. Letos na ni vydá zhruba čtyři procenta hrubého domácího produktu (HDP), NATO požaduje minimálně dvě procenta HDP.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *