Požáry na havajském ostrově Maui stále nejsou zcela pod kontrolou, obětí dál přibývá

Počet obětí několikadenního ničivého požáru na havajském ostrově Maui se vyšplhal na 67. Oznámily to tamní úřady. Hasiči podle úřadů stále pokračují v práci a oheň ještě není plně pod kontrolou, napsala agentura AP. Do zdevastovaného města Lahaina, u nějž jsou plameny z velké části pod kontrolou, se začali vracet lidé. Policie ale později přetíženou příjezdovou cestu opět uzavřela.

„Bylo potvrzeno dalších dvanáct úmrtí,“ uvedla samospráva okresu Maui. „Počet obětí se tak dostává na 67,“ dodala. Podle úřadů jde o nejhorší přírodní katastrofu v historii státu Havaj, napsala agentura Reuters.

Oheň na Maui způsobil ohromné škody především v historické Lahaině, která byla v 19. století hlavním městem bývalého Havajského království. Shořel mimo jiné dvě stě let starý kostel Waiola (dříve Wainee), na jehož hřbitově jsou pohřbeni havajští králové a královny.

Do Lahainy se vrací lidé

V pátek začaly úřady evakuovaným obyvatelům umožňovat návrat do Lahainy. Podle úřadů je požár, který město zasáhl, pod kontrolou z 85 procent, uvedl dříve zpravodajský web CNN. Požár v oblasti Pulehu/Kihei je pod kontrolou z osmdesáti procent a plameny v regionu Upcountry Maui z padesáti procent.

Agentura AP popisuje, že na ulicích města byly k vidění ohořelé výtahové šachty, které zbyly po zničených bytových domech, kostry automobilů pod spadlými sloupy nebo trampolíny a koloběžky znetvořené extrémními teplotami.

„Udeřilo to tak rychle, bylo to neuvěřitelné,“ řekl místní obyvatel Kyle Scharnhorst, jenž si prohlížel škody v bytovém komplexu, který byl jeho domovem. Je jedním z mnoha svědků, kteří popisují, že rychlé šíření ohně v úterý obyvatele zaskočilo. Požár se podle všeho k městu dostal tak rychle, že nestihl reagovat ani havajský výstražný systém, který varuje obyvatele před nebezpečím zvukem sirén.

„Poprvé se vracíme zpátky a už víme, že náš dům shořel. Poslední dva dny jsme vlastně nic nevěděli,“ řekla zase Julie Lundyová, která se do města vrátila už ve čtvrtek. Požár Lahainu zasáhl v úterý a rozsah škod začal vycházet najevo ve středu po ústupu silného větru, který předtím komplikoval hasičské operace.

Policie pozdějí příjezdovou cestu do města uzavřela s tím, že lidé nerespektovali pravidla přístupu, uvedla CNN. Podle místních médií byla silnice přetížená. Kdy bude cesta opět otevřená, není jasné.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *