Ruské ostřelování poškodilo muzeum v Oděse

Při ruském ostřelování jihoukrajinské Oděsy v neděli pozdě večer utrpělo zranění osm lidí. Útok také poničil tamní národní umělecké muzeum – jednu z nejdůležitějších uměleckých galerií města, oznámily místní úřady. Město podle RBK Ukrajina zasáhly zřejmě rakety Oniks a Iskander, kromě nich Rusové na oděskou přístavní infrastrukturu vypustili drony Šáhed.

„Šestého listopadu Oděské národní umělecké muzeum slaví 124 let,“ napsal na komunikační platformě Telegram šéf Oděské oblasti Oleh Kiper. „V předvečer 6. listopadu Rusové ‚poblahopřáli‘ naší architektonické památce střelou, která dopadla poblíž,“ dodal. Podle něj útok poškodil zdi budovy a rozbil některá okna.

Muzeum je podle Reuters jedním z nejstarších paláců v Oděse a před válkou schraňovalo více než deset tisíc uměleckých předmětů, včetně obrazů známých ruských a ukrajinských umělců 19. a 20. století.

„Situace je pod kontrolou, ale všechno bude třeba důkladně prozkoumat, abychom se ujistili, že je všechno v pořádku,“ řekl starosta Oděsy Hennadij Truchanov ukrajinské veřejnoprávní stanici Suspilne.

V ulici nedaleko muzea zůstala po útoku několikametrová díra, poničeny byly také další budovy v okolí. Při tomto zásahu byl podle místních úřadů zraněn jeden člověk. Dohromady bylo v důsledku ruských útoků v různých místech města zraněno osm lidí, uvedl Kiper podle serveru The Kyiv Independent. Pět z nich bylo hospitalizováno, třem se dostalo ošetření na místě.

Protivzdušná obrana také v Oděse zneškodnila patnáct dronů. Nicméně v přístavu poškodily sklady, zařízení pro vykládání a nákladní automobily s obilím. Hasiči rychle uhasili požár, uvádí RBK Ukrajina.

Protiofenziva na Krymu

Ukrajinská armáda o víkendu opět ostřelovala Ruskem anektovaný Krym. „Útok na Kerč je jednou z takových větších zpráv. Včera se už objevily i satelitní záběry, protože Ukrajinci zřejmě zasáhli místní loděnici,“ uvedla zpravodajka ČT na Ukrajině Darja Stomatová s tím, že ukrajinská armáda poškodila plavidlo – raketový nosič, který dokáže nést až osm střel Kalibr. „Což je pro Ukrajinu velmi dobrá zpráva, protože se tím alespoň trochu omezí právě ten raketový potenciál,“ dodala Stomatová.

Rusové v noci na pondělí na Ukrajinu útočili raketami Ch-31 a Ch-59 z okupované části Chersonské oblasti. Z okupovaného Krymu vystřelili protilodní raketu Oniks a balistickou raketu Iskander-M a rovněž nad ukrajinské území vyslali dvaadvacet dronů Šáhed. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila patnáct dronů a jednu raketu Ch-59, uvedlo tamní letectvo.

V pobřežní části takzvané „Doněcké lidové republiky“, se vznítil sklad munice, napsal v neděli na Telegramu poradce exilového starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko. Sklad je v pobřežní vesnici Sedovo, necelých deset kilometrů od hranice s ruskou Rostovskou oblastí. Požár provázely exploze. Podle ruských vojenských blogerů, na které se odvolává telegramový kanál Baza, bylo ve skladu jen málo munice a vznítila se po poruše v elektroinstalaci.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *