Rusko plánuje příští rok rekordní válečné výdaje. Žene ekonomiku do pasti věčné války, varují experti

Schválený zákon o ruském rozpočtu na rok 2024 ukazuje, že Kreml plánuje dlouhou válku. Rekordních 40 procent výdajů půjde do armády a na bezpečnost. Právě válečný průmysl spolu s úspěšným obcházením sankcí drží ruské hospodářství nad vodou, experti ale varují, že v dlouhodobém horizontu není současný stav udržitelný. S pokračujícími boji počítá i Ukrajina, která plánuje příští rok hospodařit s obrovským deficitem, aby posílila obranyschopnost země a zajistila vlastní výrobu dronů, zbraní a munice. Kyjev spoléhá na finanční podporu ze zahraničí, obává se ale sílící únavy z války u spojenců.

Ruský ministr financí Anton Siluanov označil návrh zákona o státním rozpočtu za nezbytný k „zajištění vítězství“. Rusko počítá pro rok 2024 s ambiciózními příjmy ve výši 391,2 miliardy dolarů, což je plánovaný meziroční nárůst o 22,3 procenta založený na předpokladech vysokých cen ropy, upozorňuje agentura Reuters. Siluanov vysvětlil, že peníze budou pocházet ze zavedení vývozních cel, zlepšení procesů výběru nepřímých daní a zvýšení spotřebních daní z tabáku a vína.

Celkové výdaje podle ruského ministerstva financí dosáhnou výše 411 miliard dolarů s předpokládaným rozpočtovým deficitem ve výši 0,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Na „národní obranu“, jak uvádí Rusko, ve skutečnosti tedy na válku, má jít v roce 2024 oproti roku 2023 téměř o 70 procent více finančních prostředků (120,8 miliardy dolarů), což je více než třetina všech výdajů uvedených v rozpočtu.

Víc peněz na boj než na sociální oblast

Poprvé v novodobé ruské historii tak vojenské výdaje předstihnou výdaje sociální, které mají činit podle nezávislého serveru Meduza jen 84,7 miliardy dolarů. A to v době, kdy se Kreml snaží získat podporu pro Putina před březnovými prezidentskými volbami. Návrh rozpočtu již odsouhlasila Státní duma, Rada federace a před pár dny ho podepsal sám Putin.

I když je to méně než 12 až 17 procent HDP, které Sovětský svaz utrácel pro vojenské účely na vrcholu studené války, zhruba šest procent ruského HDP, která by měla jít v roce 2024 na válku, je srovnatelných s vojenskými výdaji Spojených států v 80. letech minulého století, uvádí think tank Carnegie Endowment for International Peace, který sídlí ve Washingtonu.

Ruský návrh rozpočtu „je o tom, jak vyřešit válku na Ukrajině a připravit se na věčnou vojenskou konfrontaci se Západem,“ řekl AP expert na ruskou armádu a ekonomiku Richard Connolly z Royal United Services Institutu v Londýně s tím, že dochází „k celkové militarizaci ruské společnosti“.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *