„Tradičnější, než si myslíte.“ Začíná Prague Pride

V prostorách Pride village na pražském Střeleckém ostrově v pondělí v podvečer oficiálně započne 13. ročník Prague Pride, festivalu hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans a queer lidí (LGBTQ+). Zahájení festivalu se zúčastní ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), záštitu udělili i další politici. Tématem jsou letos tradice a jejich význam pro fungování společnosti s mottem Tradičnější, než si myslíte.

„Chápeme tradice jako něco, co je přirozené, jako něco, co lidé přirozeně a neustále znovu a znovu vytvářejí. S tím souvisí i ta druhá linka, na kterou se snažíme soustředit, a to je ta, že jak tradice stále vznikají, tak je také možné, že mohou zanikat,“ přiblížila téma ve vysílání ČT programová ředitelka festivalu Veronika Dočkalová. Dodala, že i Prague Pride už je tradicí. 

Dočkalová také míní, že na letošním ročníku festivalu bude rezonovat i téma manželství pro všechny, které nedávno poslanci poslali do druhého čtení. „Trochu nás mrzí, že ta slova tradice a tradiční se používají jako takoví zajatci v této debatě,“ uvedla.

Programová ředitelka festivalu si také myslí, že i v případě, že by sněmovna zákon schválila, mělo by smysl dále akci Prague Pride pořádat. „Manželství pro všechny není jediná nutná legislativní úprava, stále tu máme ještě jeden takový zákon, který je, řekla bych, ostuda na půdě Evropské unie, a to je nutnost kastrace trans lidí, aby mohli projít úřední změnou pohlaví,“ připomněla.

V případě, že by se podařilo schválit všechny zrovnoprávňující zákony, byl by Prague Pride podle Dočkalové už jen jakousi oslavou toho, že je možné žít spolu v jednom státě, a to spokojeně vedle sebe. 

Dvě stě akcí a sobotní průvod

Prague Pride od pondělí do neděle 13. srpna na několika místech Prahy nabídne téměř dvě stě akcí (program Prague Pride 2023 zde). Chybět nebude průvod, který podle organizátorů v sobotu 12. srpna vyjde z Václavského náměstí na Letnou.

Festivalové komunitní akce se odehrají na Střeleckém ostrově, mezigenerační program v sídle organizace Život 90 v ulici Karoliny Světlé, výstavy queer umělců budou v kavárně Langhans. Novinkou je Pride Café v kavárně Dorado Coffee na Betlémském náměstí, kam se soustředí program pro zahraniční účastníky. Poprvé se letos také uskuteční noční hudební produkce v zapomenutých podzemních prostorách v KKafe na Střeleckém ostrově.

Praha při příležitosti Prague Pride vyvěsila na budově Nové radnice na Mariánském náměstí a na Škodově paláci v Jungmannově ulici duhové vlajky. Metropole také akci jako každoročně finančně podpořila.

Festival Prague Pride s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. V dalších letech protestní akce postupně slábly. 

Na případné incidenty na třináctém ročníku Prague Pride jsou pořadatelé festivalu připraveni. „Nikdy se nestalo nic zásadního. Nicméně máme výbornou spolupráci s protiextremistickým oddělením policie, za to jsme jim velice vděční. Bezpečí všech účastníků je zaručeno,“ uvedla Dočkalová. 

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *