Ukrajinci zasáhli ruskou raketovou loď. Dron se schovával za vlnami, píše Ukrajinska pravda

Ukrajinský námořní dron poškodil ruskou raketovou loď Samum v Černém moři, uvedlo s odvoláním na zdroje v ukrajinské tajné službě SBU několik médií včetně serveru Ukrajinska pravda. Ten vypíchl schopnost dronu plout ve větších vlnách, které ho schovají. Loď podle některých z nich musela být odtažena na opravu, přičemž se výrazně nakláněla. Útok se odehrál už ve čtvrtek. Informovala o něm i ruská strana, ta ale tvrdí, že byl odražen.

Loď Samum ukrajinský dron zasáhl ve čtvrtek v oblasti Sevastopolského zálivu, napsala agentura Unian. Dron s názvem Morskyj maljuk (Mořský chlapeček) podle ní poškodil zadní část ruské lodi. Experimentální model je podle Ukrajinské pravdy schopen operovat v bouři a skrýt se před detekcí za vysokými vlnami. Během speciální operace dosahovala výška vln 1,5 až 2 metry.

Samum je malá raketová loď s délkou 65,6 metru. Dosahuje rychlosti až 55 uzlů (102 km/h) díky tomu, že se umí pohybovat jako vznášedlo. Je součástí ruské Černomořské flotily.

Ve čtvrtek mimo to ukrajinská armáda uvedla, že se jí podařilo v Černém moři poškodit dvě ruské hlídkové lodi třídy Vasilij Bykov. Agentura Reuters s odkazem na ukrajinské tajné služby ve čtvrtek napsala, že Ukrajině se v noci na čtvrtek podařilo na Krymském poloostrově zničit ruský systém protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *