Válek přijal rezignaci ředitele IKEM Stiborka

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michala Stiborka, který mu ji nabídl v pátek ráno. Ministr to oznámil na dopolední tiskové konferenci. Řízením IKEM v plném rozsahu pověří dosavadního statutárního zástupce ředitele institutu Jiřího Malého. Postup Válka je reakcí na nedávné informace Seznam Zpráv, které napsaly, že Stiborek v posledních letech vydělal desítky milionů korun díky půjčování peněz na horentní úrok a s vysokými smluvními pokutami.

Úkolem Jiřího Malého bude podle ministrových slov stabilizace poměrů v nemocnici, vyřešení vnitřních sporů a dohled nad bezproblémovým průběhem investic. Válek zdůraznil, že celá věc nijak neovlivní péči o pacienty IKEM.

Resort zdravotnictví se ve spolupráci s Malým podle ministra zaměří na to, aby se kauzy a vnitřní spory uklidnily a neopakovaly. „Očekávám, že nyní se IKEM po tomto turbulentním týdnu vrátí k tomu, co je mimo jiné jeho základním smyslem – péči o pacienty a excelentnímu výzkumu,“ dodal Válek. 

Sám Stiborek kauzu označil za pokus diskreditovat ho a odstranit z vedení nemocnice. Ve čtvrtečním rozhovoru pro web Blesk.cz odmítl, že by se během svého podnikání dopustil něčeho protiprávního. K rychlému vyjasnění situace vyzval v týdnu i premiér Petr Fiala (ODS).

Půjčky s vysokým úrokem i pokutami

Společnost Glenias House, jímž je Stiborek jediným jednatelem a majitelem, půjčovala peníze prostřednictvím firmy Califica, do které podle Seznam Zpráv postupně poslala minimálně 54 milionů korun. Califica ovládaná Jaroslavem Holanem, odsouzeným v jiné kauze za zpronevěru, následně půjčovala peníze jednotlivým zájemcům za úrok 48 procent ročně a s vysokými smluvními pokutami i 140 tisíc korun za den. Stiborek webu Blesk.cz řekl, že neznal koncové uživatele půjček. Od Holana měl informace, že se jedná o půjčky podnikatelským subjektům.

Peníze, které Stiborek do firmy vložil, pocházely podle něj z rodinných financí, které získal prodejem domu a bytu, část si vydělal na vysokých manažerských pozicích a část si půjčil. Stiborek uvedl, že s podnikáním skončil v únoru 2020. Od roku 2011 působil jako ekonomický a provozní ředitel institutu, v čele IKEM byl od roku 2018.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *