Trump se ve čtvrtek vydá úřadům v Georgii. „Pojedu do Atlanty a budu zatčen,“ napsal

Americký exprezident Donald Trump se ve čtvrtek vydá úřadům ve státě Georgia, kde čelí obvinění kvůli snaze zvrátit svou porážku v prezidentských volbách z roku 2020. Zprávu televize CNN, podle níž se sledovaná událost uskuteční ve vězení v okrese Fulton County, potvrdil v prohlášení na své sociální síti Truth Social.

„Ve čtvrtek pojedu do Atlanty v Georgii, kde budu ZATČEN,“ napsal Trump, podle něhož je obvinění politicky motivované s cílem zabránit jeho zvolení prezidentem ve volbách v příštím roce. Aby mohl být sedmasedmdesátiletý politik stíhán na svobodě, bude muset zaplatit kauci ve výši 200 tisíc dolarů (4,4 milionu korun).

Prokurátorka Fani Willisová chce, aby proces s Trumpem začal 4. března 2024. Exprezidenta a 18 jeho spojenců viní ze zločinného spolčení s cílem zvrátit Trumpovu volební porážku v roce 2020. Obvinění v Georgii zmiňuje celkem 41 případů protizákonného jednání, přičemž Trumpa se týká 13 bodů.

Trump, který čelí také obvinění v trojici dalších případů, prokurátorku už dříve označil za zkorumpovanou.

Že by byl Trump ve čtvrtek zatčen, jak píše na Truth Social, je podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka nepravděpodobné. „Myslím si, že to bude probíhat jako předchozí předvedení před soud. Přijede, bude identifikován, dostane příležitost se vyjádřit a následně bude propuštěn, mluví se o kauci,“ řekl ve vysílání ČT24.

V Georgii ve volbách před třemi lety Trump prohrál se současným prezidentem Joem Bidenem o necelých 12 tisíc hlasů. Porážku nikdy neuznal a Georgia byla jedním ze států, kde tlačil na místní činitele, aby do potvrzování výsledků zasáhli.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *