V Řecku se dál šíří požáry, v Alexandrupoli je situace kritická. Do země míří čeští hasiči

V řeckém přístavním městě Alexandrupoli byly v úterý časně ráno evakuovány desítky pacientů z nemocnice na trajekt, uvedli tamní hasiči. V okolí již čtvrtý den nekontrolovaně zuří lesní požáry, při nichž zemřel jeden člověk. Do Řecka v úterý odjede tým českých hasičů.

Devadesát pacientů univerzitní nemocnice v Alexandrupoli bylo v úterý brzy ráno preventivně evakuováno na trajekt v přístavu, který bude dočasně sloužit jako plovoucí nemocnice. Další nemocní zamířili do jiných nemocnic nebo do domácí péče.

Město zahalil hustý kouř a radnice pro tisíce evakuovaných otevřela nouzové ubytovny v tělocvičnách, městském divadle i v kostelích.

„Za extrémních povětrnostních podmínek, především kvůli vichřici, bylo vynaloženo obrovské úsilí na zvládnutí front požárů, které vypukly současně v mnoha částech země,“ uvedl v pondělí pozdě večer mluvčí hasičů Ioannis Artopios. „Hodiny, kterými procházíme, jsou mimořádně kritické,“ dodal.

Stovky hasičů se dál snaží zvládnout oheň, který se rozhořel v sobotu nedaleko města Alexandrupoli a rychle se šířil. Několik obcí v širším regionu Evros u hranic s Tureckem bylo evakuováno, protože úřady varovaly, že riziko nových požárů zůstává v nadcházejících dnech vysoké.

V pondělí bylo ve venkovské oblasti Lefkimi nedaleko Alexandrupoli nalezeno ohořelé tělo muže, o němž se předpokládá, že je migrantem, řekl agentuře Reuters zástupce policie. Evros je oblíbeným hraničním přechodem pro stovky migrantů z Blízkého východu a Asie, kteří využívají stejnojmennou řeku oddělující Řecko od Turecka k přechodu do Evropské unie.

Požáry postupují i u Atén, kde jsou nově nařízeny evakuace například u obce Aspropyrgos asi 30 kilometrů západně od metropole. Na ostrově Evia (Euboia) se naopak podařilo oheň zkrotit, napsal v úterý list Kathimerini.

Na pomoc vyrazí i čeští hasiči s vrtulníkem

Do Řecka v úterý vyrazí pozemní tým českých hasičů. Posléze odletí i odřad pro letecké hašení s vrtulníkem Black Hawk, který zamíří na letiště Tatoi severně od Atén.

Pozemní odřad, který čítá 64 lidí a 33 kusů zásahové a další techniky, by měl do Řecka dorazit ve středu večer. Místo působení bude ještě upřesněno, sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Modul pozemního hašení je podle ní v pohotovosti od druhé poloviny července, kdy situace s požáry v Řecku eskalovala poprvé. Odřad čítá 53 hasičů, sedm záchranářů a čtyři členy podpůrného týmu servisních pracovníků výrobců zásahových vozidel.

„Připraveny jsou tři hasební segmenty, v každém jsou tři cisternové automobilové stříkačky, čtyřkolka s výbavou na hašení lesních požárů, dopravní automobily a vše doplňují další vozidla logistiky,“ doplnila mluvčí.

Součástí je také tým pražské zdravotnické záchranné služby s vozidlem Fénix, který zajistí hasičům zdravotnickou podporu. Celý modul je podle mluvčí koncipován tak, aby byl maximálně soběstačný pro nasazení po dobu až deseti dnů. Odřad pro letecké hašení s vrtulníkem Black Hawk zahrnuje kromě šestičlenné letecké posádky devět hasičů.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *